خودرویی

معاینه فنی خودرو: آزمونها و نحوه اجرای معاینات

معاینه فنی، مجموعه ای از آزمایش ها و آزمون های مختلف است که بر روی خودروی شما انجام می شود.

معاینه فنی خودرو در ایران برای اکثر خودروها اجباری بوده  و عدم مراجعه سالیانه به مراکز معاینه فنی خودرو شامل جریمه برای مالک خودرو خواهد شد.
از مزایای معاینه فنی خودرو اصلاح اشکالات احتمالی خودروها است که باعث کاهش هزینه نگهداری خودرو و کاهش تصادفات و مرک و میر ناشی از تصادفات فنی می شود.
در این مقاله به آزمون های اصلی معاینه فنی پرداخته و نحوه اجرای آن را به شما معرفی میکنیم:

1- کنترل عیوب ظاهری خودرو

در این تست متخصصین مراکز معاینه فنی به بررسی ظاهری خودرو مثل کارکرد درست چراغ‌ها، برف‌پاک‌کن و عدم دودزایی خودرو می‌پردازند. تایید خودرو در این مرحله پیش‌نیاز شرکت خودرو در مراحل دیگر معاینه فنی است. 

2- آزمون آلاینده‌های خروجی از اگزوز

این قسمت از تست معاینه فنی از مهم‌ترین قسمت‌های آن به شمار می‌رود که در آن با قرار دادن دستگاهی درون لوله اگزوز خودرو، میزان آلایندگی خودرو بررسی می‌شود. تنظیم بودن موتور، انجام سرویس‌های دوره‌ای به طور منظم و استفاده از قطعات استاندارد منجر به بهبود عملکرد خودرو در این تست می‌شود.

آلاینده‌های منواکسیدکربن (CO)، هیدروکربن‌های نسوخته (HC)، دی‌اکسیدکربن (CO2) و اکسیژن (O2) به همراه نسبت اختلاط هوا به سوخت (لامبدا) در این تست مورد سنجش قرار گرفته و در صورت قرار گرفتن در محدوده مجاز تعیین شده توسط استانداردهای آلایندگی، سلامت موتور از این بابت مورد تایید قرار می‌گیرد.

3- آزمون هم راستایی چرخ ها

در این آزمون به کمک تجهیزات مخصوصی میزان باز و بسته بودن دهانه چرخ‌ها بررسی می‌شود. بالانس خودرو و فرمان‌پذیری آن وابسته به هم‌راستایی چرخ ‏ها بوده و در غیر این صورت لاستیک‌سایی در خودرو رخ می‌دهد. تنظیم بودن باد لاستیک‌ها و استفاده از لاستیک‌های استاندارد از جمله مواردی است که می‌تواند در نتیجه این تست تاثیرگذار باشد. 

4- آزمون کمک فنر

در این آزمون کارایی کمک‌فنرهای محور جلو و عقب به وسیله ایجاد ارتعاشات مصنوعی بر روی چرخ مورد بررسی قرار می‌گیرد. کمک‌فنرها یکی از اجزای مهم در تامین پایداری خودرو در سر پیچ به شمار می‌روند و معیوب بودن آن‌ها علاوه بر تاثیر زیان‌باری که بر وارد آمدن نوسانات به بدنه خودرو دارد، ایمنی خودرو را نیز به خطر می‌اندازد.

5- آزمون عملکرد ترمز

بررسی نیروی ترمزگیری در هر یک از چرخ‌های جلو به تفکیک و همچنین نیروی ترمز دستی از موارد بررسی شده در آزمون ترمز معاینه فنی است. با استفاده از این آزمون وجود هر گونه ایرادی که منجر به ضعیف شدن ترمز و عدم پایداری خودرو در زمان ترمزگیری شود مشخص می‌گردد.

یک فکر در مورد “معاینه فنی خودرو: آزمونها و نحوه اجرای معاینات

  1. hmoallemian گفت:

    سلام و وقت بخیر…
    با استفاده از دستگاه دیاگ شخصی چه قابلیت هایی را میتوان قبل از ورود به تست معاینه فنی جهت اخذ کارت انجام داد ؟

    1. علی گفت:

      هیچی

نظرات بسته شده اند