سوالات مربوط به دانگل دیاگ رایکار

خیر. مصرف این دستگاه در زمان اتصال به خودرو در حالت بیشینه به 30 میلی‌آمپر در ساعت می‌رسد که با استاندارد مصرف کلی خودرو در حالت خاموش که 200 میلی آمپر است، تفاوت بسیار زیادی دارد؛ لذا این دستگاه کوچک‌ترین باری به شبکه برقی خودرو وارد نمی‌کند.

اکثر و شاید بشه گفت تمامی عیب‌یاب‌ها در رنج قیمتی زیر 500 هزار تومان با کاربری شخصی، از یک استاندارد عیب‌یابی عمومی خودروها استفاده می‌کنند که در اصطلاح تخصصی به SAE J1979 مشهور است. این استاندارد دو اشکال عمده دارد:

 

اول اینکه فقط در خودروهایی که این استاندارد در ECU آنها پیاده‌سازی شده است، احتمال کارکردن دارد؛ بنابراین در بسیاری از خودروهای ساخت داخل که این استاندارد را پیاده‌سازی نکرده‌اند، دانگل های عیب‌یاب مذکور روی آن خودروها کار نمی کند و بلااستفاده خواهد بود؛ کما اینکه اگر بخش نظرات دانگل‌های چینی را مطالعه نمایید به نظراتی بر می‌خورید که بعد از خرید دانگل کاربران متوجه شدند که عیب‌یاب بکلی روی خودروشان کار نمی‌کند و در نتیجه وسیله بی‌فایده‌ای خریدند.

 

دوم اینکه در صورت پیاده شدن استاندارد مذکور که به EOBD هم شناخته می‌شود در ECU خودرو، به علت اینکه استاندارد مذکور یک استاندارد جهت ارزیابی آلایندگی خودروها می‌باشد، بسیاری از پارامترها و اطلاعات خودرو را ارائه نمی‌دهد. در واقع این استاندارد به عنوان یک استاندارد جانبی شناخته می‌شود و شرکت‌های خودروساز و ایسیوساز از این استاندارد در دستگاه های دیاگ خود استفاده نمی‌کنند در نتیجه در بهترین حالت، شما با خرید دانگل های مذکور به بخشی از اطلاعات ایسیوی موتور خود دسترسی خواهید داشت و به اطلاعات سایر سامانه‌های خودرو مثل ABS، ایربگ، بدنه و … هیچ گونه دسترسی نخواهید داشت.

 

دانگل عیب‌یاب رایکار با استفاده از استانداردهای مورد استفاده شرکت های خودروساز برای عیب‌یابی خودرو، طراحی و توسعه داده شده است و برای هر خودرو به صورت اختصاصی اطلاعات تمامی سامانه‌های خودرو اعم از موتور، ایربگ، ABS ، بدنه و… را ارائه می‌دهد. در واقع شما با داشتن دانگل عیب‌یاب رایکار یک دانگل عیب‌یاب مشابه دستگاه دیاگ حرفه‌ای مورد تایید کارخانه‌های خودروساز با کاربری شخصی خواهید داشت.

 

دیگر مزیت‌های دانگل عیب‌یاب رایکار موارد زیر می‌باشد:

 

 • تولید داخلی (هم سخت افزار و هم نرم افزار)
 • استفاده از یک دانگل برای چند خودرو
 • امکان شناسایی معایب خودرو و پاک کردن خطاها
 • محتوای آموزشی فارسی تولید شده توسط متخصصان دانش آموخته مکانیک خودرو برای عیب‌یابی و رفع مشکلات خودرو بصورت کارشناسی
 • امکان تست عملگرها (اکچویتورهای) تمامی سامانه‌های خودرو اعم از موتور، ایربگ، ABS بدنه و …

 

در حال حاضر دانگل عیب‌یاب رایکار صرفا روی خودروهای داخلی که در بخش معرفی محصول معرفی شده‌اند، خدمات ارائه می‌کند و در آینده نزدیک این پوشش روی کلیه خودروهای داخلی و وارداتی خواهد بود.

دانگل عیب‌یاب رایکار برای کاربری شخصی طراحی شده و صرفاً روی یک خودرو خدمات ارائه می‌کند، در صورت نیاز به اضافه کردن خودروهای بیشتر، در صورت ارائه خدمات در مدل خودرویی مدنظرتان دارید، با خرید لایسنس می‌توانید تا سقف 5 خودرو از یک دانگل برای استفاده خدمات عیب‌یابی استفاده نمایید.

پرداخت هزینه لایسنس در درون اپلیکیشن و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی صورت می‌پذیرد.

بله، در نسخه تعمیرگاهی دانگل عیب‌یاب رایکار، همه مدل‌های خودرویی پوشش داده می‌شود و تعداد خودروهای قابل اتصال نامحدود می‌باشد؛ البته با توجه به تفاوت‌های عمده در امکانات نسبت به نسخه‌ی با کاربری شخصی، قیمت این دو محصول هم با هم متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر پیرامون نسخه تعمیرگاهی دانگل عیب‌یاب رایکار می‌توانید به سایت رایکار مراجعه نمایید.

سوالات مربوط به اپلیکیشن رایکار

بله، دانگل رایکار بصورت انحصاری با اپ رایکار فعال شده و قابل استفاده می باشد.

شما می‌توانید برای نصب نسخه اندروید از یکی از سه طریق زیر اقدام نمایید:

 •       نصب مستقیم از طریق سایت رایکار به آدرس www.righcar.com
 •       مراجعه به گوگل پلی و جستجوی کلمه رایکار
 •       مراجعه به کافه بازار و جستجوی کلمه رایکار

و برای نصب نسخه iOS از یکی از دو طریق زیر اقدام نمایید:

 •       مراجعه به سیب‌اپ و جستجوی کلمه righcar
 •       مراجعه به آی‌اپس و جستجوی کلمه رایکار

برای اضافه کردن یک خودروی جدید به بخش عیب‌یابی خودرو می‌بایست مراحل ذیل را طی نمایید. ذکر این نکته ضروری است که برای اولین خودرو بصورت پیش فرض یک لایسنس وجود دارد.

 

 1.     ورود به بخش عیب یابی و انتخاب گزینه اضافه کردن خودرو
 2.     در صورت وجود لایسنس مراحل شناسایی ایسیو خودرو آغاز خواهد شد و در غیر اینصورت به کاربر اصلاح داده می‌شود که برای اضافه کردن خودرو جدید نیاز به خریدن یک لایسنس هست.
 3.     با انتخاب گزینه خرید لایسنس و اخذ تاییدیه، کاربر به صفحه پرداخت رفته و یک لایسنس جدید خریداری می‌کند.
 4.     پس از بازگشت به اپ رایکار مجدد برای اضافه کردن خودرو اقدام نموده و به خودروی جدید متصل شوید.

بله . رایکار برای کاربران با پلتفرم iOS هم قابل استفاده می‌باشد. با مراجعه به سایت رایکار می‌توانید لینک‌های دانلود اپ برای گوشی‌های آیفون را پیدا کنید.

اپلیکیشن رایکار با هدف ارائه خدمات جامع خودرو تهیه شده است و امکانات مختلفی از قبیل: استعلام و پرداخت خلافی، عوارض بزرگراهی و طرح ترافیک ، خرید بیمه شخص ثالث، آموزش های تخصصی خودرو، اخبار خودرو و… در آن هم اکنون وجود دارد. شایان ذکر است است خدمات کاربردی دیگری به مرور زمان به این اپلیکیشن اضافه خواهد شد.

دانگل عیب‌یاب رایکار از طریق بلوتوث به موبایل کاربر و اپلیکیشن رایکار متصل شده و اطلاعات خودرو را از طریق بلوتوث به اپلیکیشن انتقال می‌دهد.